Het beveiligingsnieuws in de laatste maanden van 2010 werd voornamelijk gedomineerd door Wikileaks en politiek getinte online aanvallen door voor- en tegenstanders. Maar er gebeurde nog meer - en dan zijn nog maar voorbodes van wat ons in 2011 te wachten staat.
"Distributed Denial of Services-aanvallen (DDoS) die werden ingezet om bedrijven als Mastercard, Visa en Paypal aan te vallen omdat zij zich van Wikileaks distantieerden, zijn niet nieuw. Maar DDoS-aanvallen van vandaag de dag zijn zo simpel van opzet dat ze door iedereen uit te voeren zijn", zegt Mikko Hyppönen, Chief Research Officer bij F-Secure.
De meest toonaangevende ontwikkeling van 2010 is de zeer geraffineerde Stuxnet-worm geweest. Hyppönen: "Stuxnet kan fabriekssystemen aanvallen en geautomatiseerde processen aanpassen, waardoor ‘cybersabotage` realiteit wordt omdat het daadwerkelijk schade kan berokkenen. En helaas is de kans aanwezig dat we in de toekomst veel Stuxnet-navolgers zullen tegenkomen."
Het Windows 7-besturingssysteem wordt als een veiliger besturingssysteem dan zijn voorganger Windows Vista betiteld. Ook al is het qua marktaandeel Vista voorbij gestreefd, toch ligt Windows 7 nog ver achter op Windows XP, het meest populaire besturingssysteem alsmede het grootste doelwit voor malwareschrijvers.
Dat verouderde besturingsystemen beveiligingsimplicaties met zich meebrengen, bewijzen rapporten die beweren dat de olielekken in de Golf van Mexico mogelijk voor een deel zijn veroorzaakt door het falen van computers die nog steeds op Windows NT4 uit 1996 draaien. Mikko Hyppönen: "Het is onverantwoordelijk dat een olieproject van miljarden dollars zich niet bekommert over up-to-date en goedbeveiligde computers."
Het aantal mobiele malware is in 2010 niet drastisch toegenomen. Maar het afgelopen jaar heeft ontwikkelingen gekend die in de toekomst een rol van betekenis kunnen gaan spelen. Zo was er bijvoorbeeld een trojan-versie van het Windows Mobile-spel Anti-Terrorist die naar verschillende Windows Mobile freeware downloadsites werd geüpload. Besmette mobiele toestellen maakten `geheime` gesprekken met dure nummers waardoor gepeperde telefoonrekeningen ontstonden. Hyppönen sluit af: "Aan het mobiele beveiligingsfront verwachten we een groei in malware die zich op het Android-platform en jaibroken iPhones zullen richten."